Tu architekci | Projekt typowy czy indywidualny?
15775
post-template-default,single,single-post,postid-15775,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,columns-4,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Projekt typowy czy indywidualny?

Jedną z kluczowych decyzji jaką przyjdzie podjąć inwestorowi przed przystąpieniem do budowy wymarzonego domu jest wybór między projektem indywidualnym a katalogowym. Ponieważ inwestycja ta wiąże się ze znacznymi kosztami warto poświęcić chwilę na przemyślenia, które działanie jest korzystniejsze.

Domy katalogowe cieszą się w Polsce szczególną popularnością, wynika to prawdopodobnie z szerokiej gamy projektów, spośród, których mamy możliwość wyboru oraz ich wydawającej się na pierwszy rzut oka niskiej ceny. Warto jednak pamiętać, że posiadając projekt typowy musimy ponieść dodatkowe koszta związane z adaptacją architektoniczną. Wartość dokumentacji, w której architekt wpisuje dom w działkę, nanosi zmiany konstrukcyjne (np. głębokość posadowienia fundamentów) oraz wprowadza zmiany w układzie funkcjonalnym domu, nie raz przekracza wartość zakupionego projektu. Projekt indywidualny jest usługą kompleksową i zawiera wszystko co niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Suma pieniężna jaką przyjdzie nam zatem wydać na projekt indywidualny i typowy zaczyna się równoważyć, a w skali całej inwestycji może okazać się wręcz niezauważalna.

Co zatem przemawia za wyborem domu indywidualnego i typowego? Przysłowiowo mówiąc, projekt indywidualny jest jak garnitur szyty na miarę. Zostaje on stworzony całkowicie w oparciu o potrzeby inwestora, uwarunkowania i walory działki oraz wytyczne lokalnych urzędów. Zakup projektu typowego zawsze będzie wiązać się z kompromisami, w którejś z wyżej wymienionych sfer. Ponieważ domy katalogowe projektowane są seryjnie często zdarza się, że ich konstrukcja nie jest zoptymalizowana pod kątem konkretnego miejsca a wręcz celowo przesadzona aby dom pasował wszędzie. Optymalizacje konstrukcji potrafią przynieść nawet 10% oszczędności na materiałach i robociźnie. W katalogach z setkami pozycji domów typowych nietrudno również natknąć się na domy zaprojektowane przed laty o przestarzałej konstrukcji. Wydawcy nie aktualizują  projektów będących w sprzedaży narażając tym samym inwestora na większe wydatki.

Zaletą projektów indywidualnych jest fakt, iż inwestor ma wpływ na proces projektowy i może obserwować jak projekt ewoluuje. W trakcie prac przeprowadzane są spotkania z inwestorem, na których omawiane są wszelkie kwestie dotyczące architektury, funkcjonalności, estetyki oraz strony formalnej. Prezentowane przez nas realistyczne wizualizacje komputerowe umożliwiają wgląd w to jak będzie wyglądał budynek jeszcze przed jego zbudowaniem. Umożliwia to również wprowadzanie ewentualnych korekt. Projekt indywidualny daje możliwość stworzenia unikalnej architektury wpisującej się w kontekst otoczenia.